понедельник, 19 декабря 2016 г.

               Виховний захід на тему:                                   
«Роду наш красний, роду наш прекрасний…» /для учнів 4 класу/
/Учитель: Чухрова Віолета Петрівна/



                                         2016-2017 н.р.

Тема виховного заходу: «Роду наш красний, роду наш прекрасний…»
                                                                                                                                 Мета: розширити поняття про родину, навчити цінувати сімейні звичаї та традиції, виховувати любов та повагу до близьких людей.
Обладнання: святково прибрана класна кімната; виставка вишитих авторських картин, сімейні вироби ручної роботи; на святі присутні учителі, учні та їхні батьки, бабусі, дідусі.
Хід заходу:
Учениця:
Родина, рід – які слова святі!
Вони   потрібні  кожному в житті.
Тож народилось веселкове свято.
Прийшли сьогодні з дітьми мама й тато.
Цей хліб насущний ви прийміть від нас,
Щоб був достаток в домі повсякчас.
І злагода, і щастя, і тепло,
Щоб всій родині радісно було.
             
             

Учениця:
Добрий день дорогі друзі! Сьогодні у нас незвичайне свято. Воно зіткане з добра й щирості, з ніжності та зворушливості. Бо воно родинне, сімейне, разом з татами і мамами. А де  тато і мама, де братики і сестрички – там завжди весело, сонячно та затишно.
                  
Вступне слово учителя:
Шановні гості, просимо Вас взяти  участь у нашій щирій розмові на святі нашого роду. Ми з Вами усі – український народ, який складається з родин – великих та малих, дружних і працьовитих. Як могутня ріка черпає силу з маленьких джерел, так і наша українська культура збагачується родинами, сім’ями. Потрібно вивчати, шанувати свій народ, його мову, рідний край, бо ми його частина. Сім’я, родина, рід, нація, народ, -  ці слова несуть у собі великий зміст: це і рідна сім’я, і домівка, і рідна школа, рідна земля. Сім’я до сім’ї – рід, родина до родини – це народ. Ми з вами – український народ, що складається з великих і малих, дружних та працьовитих родин. У нашій класній родині є талановиті діти.
                      
У виконанні учениці звучить пісня «Музика рідного дому»
             
У виконанні учениці звучить гра на віолончелі.
              

Учениця:
Родина – це група людей, що складається з дружини, чоловіка, дітей та інших близьких родичів, які живуть разом.
Учениця:
Родовід – це історія поколінь певного роду. Діти – листочки та квіти на дереві, батьки гілки, а прародичі – то коріння.
Вчитель:
Щоб не загинув хороший звичай пам’ятати своїх пращурів від п’ятого коліна, я вважаю, що кожній сім’ї потрібно вести Дерево Роду. Воно допоможе сьогоднішньому і наступним поколінням пам’ятати всіх членів роду: і живих, і померлих.  Діти, давайте пригадаємо, як малюється і ведеться Дерево Роду.

Учениця:
Спочатку потрібно намалювати коріння. Це батьки наших дідусів та бабусь. Якщо в них були сестри й брати, то намалюємо ще й маленькі відростки. А тепер намалюємо стовбур – це дідусі і бабусі. Наші батьки та їх сестри й брати (тобто наші тітоньки та дядечки) – це гілочки. А ми, діти,  - це листя. Так малюється Дерево Роду. У кожної гілочки, кожного листочка або кореня є своє ім’я.
Звучить запис у виконанні Н.М.Матвієнко «У полі калина, у полі червона» (діти ведуть хоровод)
            
Учитель:
Діти, на превеликий жаль, ми не зможемо оживити сьогодні всі частини нашого Дерева Роду, - в нас не має такої казкової сили. Але сьогодні у нас присутні представники трьох поколінь : діти, батьки, бабусі та дідусі. Давайте послухаємо їх.
Слово надається дітям та їхнім батькам,  які розповідають, що  їм відомо про свою родину.
                      

Учениця:
Родина, сім’я – найдорожче для кожної людини. «З родини йде життя людини», - говорить народна мудрість. Тут людина робить свої найперші кроки, звідси вона виходить у широкий світ. У сім’ї вона навчається любові і добра, у сім’ї вона вчиться шанувати свій рід, свою землю, берегти пам’ять свого роду.
У виконанні учнів звучить пісня «Уся родина» / слова М. Прощерука, музика В.Колотія/
Учитель:
В давнину говорили, що то хата, оселя, усе, що в ній є, що збагачує, освячує сім’ю і піснею, і вишивкою, і добрим словом, і спогадом.
Учениця:
Де б не проживала людина, куди б не закинула її доля, але той солодкий та коханий дим» рідного краю має завжди бути присутнім, бо все в житті починається з домівки, з батька-матері.
                
Учень:
Я рідну хатину згадаю –
Оту, що стоїть край села…
І спів соловейка у гаю,
І стежку, що в світ повела.
І промені першого сонця
У житах, як в річці на дні,
І сині, як очі, віконця,
Що світять ще досі мені.
Згадаю кохану матусю,
Яка все стоїть край воріт,
І Вас ,незабутній татусю,
Що ждете на мій поворіт.
Бо знов соловейко у гаю
І стежка, що в світ повела…
Тож як я тебе не згадаю,
Стежино моя край села?
Учитель:
Дім, домівка, рідна хата. Такі давні і завжди сучасні поняття. Близькі, зрозумілі кожному. Але житло  тоді ставало домом, коли в ньому поселився Дух, спалахувало родинне вогнище.
Звучить пісня «Смерекова хата» у виконанні Павла Дворського.
Учениця:
Великі дороги в широкий світ завжди починаються від стежинки біля рідної оселі, від материнської пісні, співаної над колискою. Мама народжувала дитину, співала їй колискових, вчила добра та любові.
             
Учитель:
Мама… Перше милозвучне слово, з якого дитина починає мудру науку, словотворення. Мамина ласка – це чарівні ліки від усякого болю. Мамина пісня – це те найдорожче, що западає в душу дитини ще з колиски.
Учениця:
Заспівай мені, мамо моя,
Як бувало колись над колискою.
Буду слухати, слухати я
І стояти в задумі берізкою.
Звучить колискова у виконанні учнів.
Учитель:
Берегиня – це богиня сімейного затишку. Головною берегинею родини була мати.
Учень:
ЇЇ називали святою. Т.Г.Шевченко писав:
«У нашім раї на землі
Нічого кращого немає
Як тая мати молодая
З своїм дитяточком малим.
Учениця:
Мати не тільки оберігала дітей, але й навчала їх охайності, працьовитості. Вона казала: «Тримай хату, як у віночку, і рушничок на кілочку. Тримай відерця чистесенькі, водиці повнесенькі».
Звучить пісня «Вечір догора» у виконанні Ніни та Тоні Матвієнко.
Учениця:
Мати і батько – найрідніші, найближчі кожному з нас люди. Від них ми одержуємо життя. Батьки вчать нас людських правил, оживляють наш розум, вкладають у наші уста добрі слова. Образи батьків оспівані у віршах та піснях. І перше слово, яке вимовляє дитина, - це слово «Мама».
Учень:
Можна у світі чимало зробити:
Перетворити зиму на літо.
Можна моря й океани здолати.
Гору найвищу штурмом узяти.
Можна пройти пустелі та хащі…
Тільки без мами не можна нізащо.
Бо найдорожче стоїть за словами:
«В світі все починається з мами».
Звучить пісня «Пісня батьківська» у виконанні Козяра О.Л. та Юзвенко Л.О.
Учень:
Діалог з мамою
-Розкажіть мені, мамо, про вишні
Їх було так багато в саду?
-Були, синку, морози невтішні,
А вони кого хочеш зведуть.
-Розкажіть мені, мамо, про зорі,
Чи такими були і колись?
-А той, синку, хто виріс у горі –
Не часто на зорі дививсь.
-Розкажіть мені, мамо, про долю,
Чи людині підвладна вона?
-Наша доля, мій сину, як море,-
Той пливе лиш, хто має човна.
-Розкажіть мені, мамо, про роки,-
Чи спливають помітно вони?
-Роки, сину, помітні…допоки
Матерів пам’ятають сини.

               
Учениця:
Пройдуть роки. Мов лелеки у вирій, відлетять від отчого порога діти. Та щасливої, погожої днини вас, мов чайка своїх пташенят, матуся збере до рідної домівки. І защебече, заговорить, заплаче мамина пісня у ваших серцях. Озветься вона червоною калиною у лузі, стрункою тополею у полі, кучерявою вербою, білокорою берізкою, вишневим садочком, солов’їною мовою, пахучістю трав.
Учениця:
Молитва за матір
У мене найкраща  матуся,
За неї до тебе, Пречиста, молюся.
Молюся устами, молюся серденьком,
До тебе, Небесна Ісусова Ненько.
Благаю у тебе від серця сльозами
Опіки та ласки для любої мами.
Пошли їй не скарби, а щастя і долю,
Щоб дні їй минали без смутку та болю.
                     
Учень:
Рятуй від недуги матусеньку милу,
Даруй їй здоров’я, рукам дай силу,
Щоб діток зростила та вивела в люди,
Щоб ними раділа й пишалась усюди.
За це ми складаєм в молитві долоні
До тебе, Царице на сонячнім троні.          
Діти вітають матерів листівками.
Учениця:
Ми раді, матусі, вас привітати,
Щастя й здоров’я в житті побажати,
Мирного неба і ясного сонця, -
Хай щедро й ласкаво вам світить в віконце.
Звучить пісня «Мої батьки» у виконанні О.Винника
Учитель:
Якщо мати за своєю природою є втіленням ласки, ніжності, надмірної доброти, то з батьком асоціюються значно вимогливіші практичні означення. Батькове слово було не тільки законом, воно об’єднувало, повчало і утверджувало моральні устої. Чи не від того увійшов у повсякдення вислів: «Хоч батько і скупий на слово, але воно є законом».
Не випадково у народі кажуть:
Батькова лайка дужча за мамину бійку.
Батько – не  мати, не поцілує і не приголубить.
З батьком суд коротенький.
Батько помре – то напівсирота, а мати – то вже кругла сирота.
А які ви знаєте прислів’я про батьків, родину?
Учні:
Нема цвіту пишнішого, ніж маківочка,
Нема роду  ріднішого, як матіночка.

Материн гнів, як весняний сніг:
Рясно випаде, та скоро розтане.

Мати однією рукою б’є, а другою голубить.
У дитини заболить пальчик, а в матері серце.
Нащо й ліпший клад, як у сім’ї лад.
Нема того краму, щоб купити маму.
Рідна мати високо замахує, а помалу б’є.
Який дуб, така й бочка, яка мати, така й дочка.
Яке дерево – такий млин, який батько – такий син.
Нам у світі – як своя родина, то вам скаже і дитина.
Учень:
Батько у родині був прикладом для синів. Він виховував їх, слово його завжди було законом. Кажуть, що дітей потрібно любити так, щоб вони цього не знали. Саме така – батьківська любов.
                     
Звучить пісня «Сорочка мамина» у виконанні Козяра О. та Юзвенко Л.
                         
Учитель:
Тату, татусю, таточку… Скільки ніжності й тепла в цих словах. А чи завжди ми знаходимо час, щоб сказати татусеві, як ми його любимо, як він нам потрібен, що він для нас означає? Життя біжить дуже швидко. Не встигнеш оглянутися , - як пробіжить дитинство, промайнуть роки юності та зрілості… І, оглянувшись, зрозумієш, що так і не встиг сказати татусеві ті слова, які хотів або повинен був сказати.
Звучить у виконанні учнів пісня «Прекрасні звертання»
                 
Учениця:
Татусю, ти в мене найкращий, найдобріший. Я дуже люблю, коли ти посміхаєшся. Твої очі сяють. Дуже люблю проводити з тобою час, бо , коли ти поряд зі мною – мені так затишно. Я дуже люблю тебе, татусю!
Учень:
Татусю, мені подобається у тобі все. Я дуже хочу бути схожим на тебе. Знаю, що ти мені завжди допоможеш, підтримаєш. Хоча ти  завжди заклопотаний, але для мене в тебе знаходиться час. Я вдячний тобі за все, що ти для мене зробив. В моєму серці ти займаєш таке місце, про яке не розкажеш словами.
Учениця:
Одна з головних заповідей Біблії говорить: «Шануй своїх батька та матір». Ніжна і ласкава мама завжди приголубить, а сильні руки батька підтримають нас. Але і ми повинні берегти своїх батьків, допомагати їм, не засмучувати, бути слухняними.
Звучить пісня «Батько і мати» у виконанні Н.Яремчука.
Учитель:
Шановні батьки! Оскільки ви нечасто навідуєтеся до нас у школу, ми вирішили показати вам наш шкільний день.
1.Українська мова.
Вчителька:
- Михайлику, ти вчив множину й однину?
- Вчив.
- Тоді скажи: штани однина чи множина?
- Вгорі – однина, а внизу – множина.
2.Математика.
Вчитель:
- Іванку, у твоїй самостійній роботі аж десять грубих помилок! Чи не могло б їх бути менше?
- Могло б, якби робота була коротшою.
3.Рідний край.
Вчителька:
- Олежку, знову не слухаєш пояснення. Про що задумався?
Учень:
- Та питання виникло: думаю. Що якби всі гори з’єднати в одну гору, а всі моря злити в одне море, а потім підняти оту гору і вкинути в те море, яка завбільшки булька була б ?
4.Мати запитує Іванка:
- Чому ти сьогодні приніс трійку?
- Бо сьогодні вчителька почала опитування з перших парт і, доки дійшла до мене, то «четвірки» і «п’ятірки» вже всі роздала.
           
Учениця:
Ти тільки вслухайся: БАБУСЯ! БАБУСЕНЬКА! БАБУНЯ-СОЛОДУНЯ! Яке ніжне, красиве, лагідне. Пестливе та тепле слово. А чому?
Учениця:
А тому, що бабуся – це мамина або татова мама, отже, вона прожила у світі удвоє більше. І ти, мабуть, для неї дорожчий удвоє, бо ти дитина її дитини.
Учень:
Бо ти – її онучатко, дівчатко чи хлоп’ятко. Бо ти її пташенятко, ластів’тко, козенятко, нехай іноді навіть телятко, нехай іноді навіть поросятко.
Учениця:
Бабуся! Чи є в світі людина краща? Ні! Скільки вона пережила, але яка ніжна, щира! Скільки вона не доспала ночей, голублячи своїх дітей, онучат!
Учениця:
Подивімося в у бабусині очі. Які вони щирі! У них не побачиш ні лукавості, ні хитрування. Це погляд щирості, добра і любові. І хоч горе не обходило бабусиної хати, але особливим блиском світилися очі у бабусі тоді, коли приїжджали до неї онучата. У кожної бабусі своє життя, своя доля. Бабусина доля. Яка вона…
Звучить пісня «Родина» у виконанні учнів. (Слова В.Крищенка, музика О.Злотника)
Учениця:
Дорогі батьки, бабусі, дідусі. Вчителі! Дякуємо вам за все хороше, що ви зробили і робите для нас. Дякуємо за недоспані ночі, дякуємо за любов та ласку, за щедрість і доброту.
Учитель:
Будьте ласкавими, добрими, уважними синами та доньками. Проявляйте любов і вдячність до тих, хто дав вам життя, поставив на ноги, чиї дні та ночі були заповнені турботою про вас. Пам’ятайте: батькам дорога любов, добре слово  дітей.
 
     




Додатки



Фото до виховного заходу «Вечір творчості Ліни Костенко»:




                      

Комментариев нет:

Отправить комментарий